* Ana SayfaMBAPersonel SeçmeMeslek SeçimiDanışmanlıkEğitimlerBasında MBAReferanslarİletişim
* * *
MBA Danışmanlık kurumsal ve bireysel gelişim ihtiyaçlarınızı analiz etmek ve bu ihtiyaçları gidermek üzere profesyonel çözümler sunuyor...

Özeller, işbaşı yaptı

İK danışmanlık firmalarının İŞKUR'dan aldıkları lisanslarla istihdam da 'özelleştiriliyor'. İş ve eleman arama faaliyetleri yasallaştırılan firmalar İŞKUR'un yükünü hafifletecek.

İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR)'un 2004 yılının şubat ayında tebliğini Resmi Gazete'de yayımladığı 'Özel İstihdam Büroları Kanunu' ile birlikte artık lisansı olmayan insan kaynakları danışmanlık firmaları faaliyetlerini sürdüremeyecekler.

İŞKUR'un aracılık hizmetini gören firmalar olarak da nitelendirilecek bürolara, iş arayanlar ücretsiz olarak CV'leri ile başvuracaklar. Aranan pozisyona göre CV'si değerlendirilen elemanların, şirket yapısına uygun mülâkatların ardından firmadaki yöneticilerle buluşması sağlanacak.

Hamili kart mantığı tarih oluyor

Şu ana kadar İŞKUR'a başvuran adaylardan sadece 6'sı bu lisansı alabildi. 6 firmanın üçü İstanbul'da, diğerleri Eskişehir, Ankara ve Bursa'da bulunuyor. Lisans alan firmalardan Adecco'nun Türkiye Genel Müdürü Pembe Candaner, bu sistemin özellikle yurtdışında çok yaygın olduğunu söyledi. "Türkiye'de hâlâ 'hamili kart yakınımdır' mantığı işliyor. Bu yolla işe aldığınız kişi firmaya hiçbir katkı sağlamaz" diyen Candaner, asıl amaçlarının doğru kişileri doğru firmalarla buluşturmak olduğunu söyledi.

Derneği de kuruldu

Özel istihdam bürolarına yasal izin verilmesinden sonra 'Özel İstihdam Büroları Derneği' de kuruldu. 2004'ün şubat ayında kurulan dernekte 14 firma ve 30 üye bulunuyor. Derneğe üye firmalar bir aya kadar lisans alarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekler.

Lisans alamayana soruşturma yolu

İŞKUR'un lisans kanunundan sonra lisanssız faaliyetini sürdüren firmalara yasal işlem uygulayacağını vurgulayan Candaner, "İŞKUR bir aya kadar lisans alamayan firmalara ceza uygulayacak. Bu para cezası da olabilir yasal işlemler de olabilir. Para cezası 1 milyar 285 milyon gibi cüzi bir rakam. Bu rakamı yükseltmek için de çalışıyoruz" dedi.

Ekonomi kayıt altına alınacak

Lisans almaya hak kazanan üç İstanbul firmasından biri de Manpower. Firmanın Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, artık yasal olarak firmalarla iş arayanlar arasında aracılık görevini yerine getirecelerini dile getirdi. "Adayları, veri tabanımızda bulunan değerlendirme süreçlerinden geçirdikten sonra ihtiyacı olan firmalarla buluşturacağız" diyen Coş, yürürlüğe giren kanun ile birlikte özel istihdam bürolarının da bir sektör haline geleceğini söyledi. Coş, kararın ardından bu işi kanunsuz olarak yapan firmaların oluşturduğu kayıtsız ekonominin de kayıt altına alınacağını sözlerine ekledi.

İşverenden yüzde 15 alınacak

Özel istihdam bürolarının ücret politikası da yapılan hizmetlere göre değişiyor. Bürolar anlaşma imzaladıkları firmalara eleman bulduklarında firmadan, o elemanın yıllık brüt alacağı maaşın yüzde 10'u ile 15'i arasında bir ücret alıyorlar. İşe yerleştirilen elemandan ise ücret alınmıyor.

Lisans alan beş firmanın üçü İstanbul'dan

Detam Özel İstihdam Aracılık ve Hizmetleri - Ankara: 0312 284 27 25
MBA Danışmanlık - Bursa: 0224 252 41 33
Adecco İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. - İstanbul: 0212 291 26 27
Manpower Seçme ve Yerleştirme Hizmetleri Ltd. Şti. İstanbul: 0212 213 67 77
Dr. Gökhan Aykan - İstanbul
Piramit İnternim İş ve İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. - Eskişehir


*

 *IsGuvenligiUzmani.com.tr

*


*

 *Site içinde arama
Anahtar sözcük girin:

 *İş Kurumu Kanunu Gereğince!

4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu Gereğince İş Arayanlardan Ücret Alınması Yasaktır!.

Şikayetleriniz İçin Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğüne Başvurabilirsiniz.

Adres:Türkiye İş Kurumu-Bursa İl Müdürlüğü
Üçevler Mahallesi, Esra S No:1, 16120 Nilüfer/Bursa

Tel:0224 225 15 15*
Ana SayfaMBAPersonel SeçmeMeslek SeçimiDanışmanlıkEğitimlerBasında MBAReferanslarİletişim

MBA Danışmanlık
Adres: Kırcaali Mah. Kayalı Sok. (Medicalpark Hastanesi Acil Giriş Karşısı) Onurtaş İş Merkezi, Kat:1 No:1, Fomara / Bursa
Tel: (+90) 224 252 41 33
Fax: (+90) 224 252 09 88
E-Posta: bilgi@mbadanismanlik.com

Yakamoz Yazılım

Site Tasarım:Yakamoz Yazılım
Her hakkı saklıdır. © 2004